Five NYM track team members advance to sections

By Chad Koenen

Publisher

Jada Goeson took third place with a new personal record in the 800-meters, while Ashley Kassa picked up a pair of top seven finishes at the sub section track meet in Pillager on Thursday night.

Goeson finished with a time of 2:28.71 in the 800-meter run, which was just 3 seconds off of the top spot. 

Meanwhile, Kassa took seventh place in both the 100-meter dash with a season record of 14.17, as well as a season record in the 200-meter dash with a time of 29.58 to also take seventh place. She finished right behind Katherin Garcia in the 200-meter dash as she took sixth place with a time of 29.43. 

In the 300-meter hurdles, Payton Lausten took sixth place with a personal record time of 52.91. 

On the boys side, Elijah Geiser was the top finisher as he took 11th place in the 800-meter run with a time of 2:21.89.

The top six finishers individually, along with the next four fastest times in the section, and the top three relays and the next two best times will compete at the section meet, which is set for Thursday in Pelican Rapids.

The Eagles will have five competitors at the section meet including Kassa in the 100-meter dash, Goeson in the 800-meter run, Lausten in the 300-meter hurdles, Garcia in the 200-meter dash and Brielle Malone in the 3200-meter run.

Men’s results

100 Meters- 17. Justin Kassa 14.75

200 Meters- 24. Justin Kassa 30.02 PR

800 Meters- 11. Elijah Geiser 2:21.89 PR; 16. Creed Mursu 2:29.75 PR

1600 Meters- 18. Jeron Witt 6:17.99 PR 3200 Meters-16. Jeron Witt 15:20.90

Shot Put- 27. Creed Mursu 22-08.50; 28. Austin Geiser 20-09.00 PR

Discus- 28. Austin Geiser 46-04

Triple Jump- 17. Austin Geiser 28-09.00 PR

Women’s results

100 Meters- 7. Ashley Kassa 14.17 SR; 14. Katherin Garcia 14.49; 18. Payton Lausten 14.74

200 Meters- 6. Katherin Garcia 29.43; 7. Ashley Kassa 29.58 SR; 19. Lydia Nicholas 31.01 PR

400 Meters- 11. Macy Koljonen 1:08.47 PR; 14. Lydia Nicholas 1:10.53 PR; 27. Jane Gudmundson 1:20.28

800 Meters- 3. Jada Goeson 2:28.71 PR; 15. Macy Koljonen 2:44.06 PR; 26. Maya Radniecki 2:54.12 SR

3200 Meters- 10. Brielle Malone 13:42.59 300m Hurdles-  6. Payton Lausten 52.91 PR

4×100 Relay- 5. Payton Lausten, Ashley Kassa, Irene Mursu, Katherin Garcia 54.96

Shot Put- 20. Josi Minderman 24-02.00 PR; 21. Alexis Rudolph 23-07.00; 27. Natalie Pederson 22-02.50

Discus- 14. Alexis Rudolph 78-06 PR; 16. Josi Minderman 77-07 28. Natalie Pederson 55-02

High Jump- 14. Irene Mursu 4-04.00; 22. Alexis Rudolph 4-02.00

Long Jump- 9. Bella Bauck 14-04.25; 19. Maya Radniecki 13-03.25 PR; 21. Brielle Malone 12-04.25

Triple Jump- 10. Bella Bauck 30-11.50 SR